Pytania (036) 52 97 226

>>Emerytury

Zbliżasz się do wieku emerytalnego i zastanawiasz się, czy należy Ci się emerytura z Holandii? A może chcesz wybrać składki emerytalne?

Emerytury

W Holandii istnieją dwa rodzaje emerytur: jedna obowiązkowa - państwowa, druga - dodatkowa.


Emerytura państwowa - składki na emeryturę państwową, tzw. AOW są ściągane przez każdego pracodawcę w tzw. 'podatku'. Wiele osób błędnie myśli, że od dochodów brutto ściągany jest tylko podatek. W odliczeniach od brutto jest podatek oraz składki na świadczenia socjalne, w których mieści się składka na AOW, czyli państwową emeryturę. Za każdy rok odbijanych składek zaakceptowanych przez SVB, nalicza się prawo do 2% emerytury państwowej, którą otrzyma się w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego niezależnie od tego czy ktoś w momencie wieku emerytalnego będzie na terenie Holandii czy Polski. Prosimy jednak pamiętać, że cały proces ubiegania się o emeryturę z Holandii należy rozpocząć już około roku przed dojściem do wieku emerytalnego. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w związku z ubieganiem się o holenderską emeryturę państwową.

Emerytura dodatkowa - składki na taką emeryturę są często odciągane przez pracodawcę, który składki odprowadza do funduszu emerytalnego. Nie każdy pracodawca i nie każdy sektor ma obowiązek rejestrowania pracowników do funduszy emerytalnych i dlatego wielu pracodawców tego nie robi. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy ma ściągane składki i jeśli tak, to w jakim funduszu, to najszybszym sposobem na uzyskanie informacji jest bezpośredni kontakt z administracją pracodawcy. Jeśli ktoś chciałby uzyskać takie informacje z naszą pomocą, to oczywiście zapraszamy.

Jeżeli ktoś zmienia pracodawcę, a wie, że u poprzedniego miał ściągane składki na emeryturę dodatkową, to radzimy przenieść składki z funduszu poprzedniego pracodawcy do funduszu nowego pracodawcy. W ten sposób ma się wszystkie składki w jednym miejscu, co ułatwia staranie się o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

- powrót do strony głównej -

logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere