Pytania (036) 52 97 226

>>Nowości podatkowe na rok 2021

Nowosci podatkowe na rok 2021

(Najprawdopodobniej) koniec ulgi abolicyjnej w Polsce od 01.01.2021, a co za tym idzie: wyższe podatki dla pracujących w Holandii!

To nie wymysł ze strony holenderskiej, lecz ze strony polskiego Urzędu Skarbowego i dlatego nie ma wpływu na rozliczenie podatkowe za rok 2021 po stronie holnederskiej, lecz po stronie polskiej.

Co to będzie znaczyło w praktyce? Wielu naszych klientów będzie musiało zapłacić podatek od swoich dochodów tak w Holandii, jak również w Polsce.

Na czym polegała ulga abolicyjna w Polsce?

Jeżeli w Holandii podatek dochodowy, który ktoś miał zapłacić był niższy niż w Polsce, to poprzez zastosowanie ulgi abolicyjnej w Polsce taka osoba nie musiała ‘dopłacać’ w Polsce różnicy, którą teraz będzie musiała dopłacić. Innymi słowy, jeżeli w Holandii ktoś zapłaci niższy podatek ze względu na wyższe zastosowane upusty (np. wyższa kwota wolna od podatku), to w Polsce będzie musiał dopłacić powstałą różnicę podatku dochodowego.

Kogo dotknie zniesienie ulgi abolicyjnej w Polsce?

- osoby, które do Holandii przyjeżdżają na mniej niż 183 dni;

- osoby, które pracują w Holandii, ale posiadają w Polsce swoje ‘centrum interesów życiowych’, czyli osoby, które w Polsce mają swoje rodziny (żonę/męża/dzieci), swoje miszkania/domy własnościowe lub posiadają działalność gospodarczą w Polsce.

W jakich sytuacjach Twoje centrum interesów życiowych nie znajduje się w Polsce?

W poniższych sytuacjach możesz udowodnić polskiegu Urzędowi Skarbowemu, że Twoje centrum interesów życiowych nie znajduje się w Polsce, lecz w Holandii:

- posiadasz w Holandii mieszkanie/dom na własność przez więcej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym;

- posiadasz umowę wynajmu domu/mieszkania/pokoju z zameldowaniem na więcej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym;

- przez więcej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym posiadasz auto na holenderskich tablicach lub pracę, jesteś zapisany w Holandii do lekarza domowego, tutaj robisz zakupy, itp.

W jaki sposób udowodnić polskiemu Urzędowi Skarbowemu, że nie masz obowiązku płacić podwójnego podatku?

Ze względu na fakt, że ustawa ma dopiero zostać zatwierdzona, możemy przypuszczać, że wystarczające będzie zdobycie dokumentu tzw. woonplaatsverklaring, czyli zaświadczenia o miejscu zamieszkania, o które można się starać w holenderskim Urzędzie Skarbowym. Takie zaświadczenie będzie można przedstawić polskiemu Urzędowi Skarbowemu. Należy pamiętać, że takie zaświadczenie jest za okres wstecz, a nie na przyszłość, dlatego o takie zaświadczenie należy starać się po zakończonym okresie czasu, który chcemy udowodnić.

Oprócz zdobycia takiego zaświadczenia można oczywiście również wymeldować się z Polski i w ten sposób nie będzie się związanym z Polską.

Jeżeli będziesz potrzebować pomocy w zdobyciu takiego zaświadczenia => 

Skontaktuj się z nami!

logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere