Pytania (036) 52 97 226

>>Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne - od usług medycznych

Każdy kto pracuje lub jest zameldowany w Holandii, ma obowiązek bycia ubezpieczonym w holenderskiej ubezpieczalni. Bez znaczenia jest to, czy ktoś ma zamiar być w Holandii 2 miesiące czy 10 lat. Jak sama nazwa mówi, ubezpieczenie zdrowotne jest od usług medycznych, czyli kosztów lekarzy, leków, itp. Obowiązkowe ubezpieczenie, które istnieje, to tzw. podstawowe - BASIS. W różnych ubezpieczalniach mogą być różne kwoty za takie ubezpieczenie, ale średnia stawka na rok 2021 to ok.120-130 euro na miesiąc. Często można znaleźć oferty za niższą kwotę, ale proszę pamiętać, że niższe ceny miesięczne są związane z wyższym ryzykiem własnym.

Co to jest ryzyko własne?
Jest to kwota pomiędzy 385-885 euro (na rok 2021), która jest wpisana na polisie ubezpieczeniowej. Od niej zależy ile będziemy musieli zapłacić dodatkowo, jeśli skorzystamy z usług medycznych. Wizyta u lekarza domowego zawsze jest pokrywana przez ubezpieczalnię, jednak wizyta u specjalisty jest pokrywana dopiero, gdy ktoś 'wykorzysta' swoje ryzyko własne, to znaczy zapłaci sobie rachunki za pomoc medyczną do wysokości swojego ryzyka własnego.

Przykład 1: Jeżeli ktoś posiada ubezpieczenie podstawowe z ryzykiem własnym 385 euro na rok 2021, a dostanie rachunek za przebyty zabieg, np. złamanie ręki oraz leki w wysokości 1000 euro, to z tej kwoty ktoś musi sobie pokryć 385 euro, a ubezpieczalnia pokryje resztę kosztów, które wyszły ponad ryzyko własne.

Przykład 2: Jeżeli ktoś posiada ubezpieczenie podstawowe z ryzykiem własnym 885 euro na rok 2021, a dostanie rachunek za przebyty zabieg, np. złamanie ręki oraz leki w wysokości 1000 euro, to z tej kwoty ktoś musi sobie pokryć 885 euro, a ubezpieczalnia pokryje resztę kosztów, które wyszły ponad ryzyko własne.

Ze względu na to, że ktoś może wybrać większe ryzyko dla siebie, premia miesięczna za ubezpieczenie jest wtedy niższa nawet o ok. 20 euro! Dla klienta znaczy to: mniej płacisz, podejmujesz większe ryzyko Ty sam, a nie ubezpieczalnia. Ubezpieczenia podstawowe z najwyższym ryzykiem własnym są więc proponowane już od ok. 100 euro na miesiąc.

Istnieją również pakiety dodatkowe, tj. pakiet fizjoterapeutyczny, dentystyczny, ortodontyczny, na okulary lub soczewki, pakiet planowania rodziny, itp. Wybór jest duży, ale trzeba go dokonywać rozsądnie. Nie należy wybierać dodatkowych pakietów, bo komuś 'wydaje się', że ubezpieczalnia coś pokryje. Przy pakietach dodatkowych należy dobrze czytać warunki ubezpieczenia! Trzeba również pamiętać, że niewiele ubezpieczalni pozwala wybrać dodatkowe pakiety, jeśli ktoś nie jest zameldowany w Holandii. W razie pytań prosimy o kontakt.

Ubezpieczenie zdrowotne na rok 2021

Jeżeli ktoś posiada ubezpieczenie zdrowotne, może sprawdzić czy należy mu się dofinansowanie do ubezpieczenia od państwa - proszę przeczytać informacje na naszej stronie klikając tutaj: dofinansowanie do ubezpieczenia (zorgtoeslag).

Potrzebujesz ubezpieczenie? Skontaktuj się z nami!

- powrót do strony głównej -

logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere
logo_dep-almere